Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 Kasım 2013 Pazar

HİNDİSTAN CEVİZLİ TARÇINLI KURABİYE


OKUNASI BİR HİKAYE;

Zamanın birinde bir kasabada yaşayan dünyalar güzeli bir kız varmış. Bu kız öyle güzelmiş ki çok uzak şehirlerden ve ülkelerden çok zengin, çok yakışıklı, asil pek çok delikanlı onu görmeye gelirmiş. Kendisiyle evlenmek isteyen nice prensi nice şövalyeyi reddeden güzel kız kimseleri beğenmezmiş...

Bu arada aynı kasabada yaşayan ve bu kıza aşık olan genç bir delikanlı da bu kızı istemiş. Ama kız onu da reddetmiş.

Aradan uzun yıllar geçmiş. Bizim delikanlı kasabadan ayrılmış. Kendine başka bir hayat kurmuş ve evlenmiş, çoluk çocuğa karışmış. Birgün yolu bir zamanlar yaşadığı güzel, küçük kasabaya düşmüş.

Orada tanıdık birine rastladığında aklına bir zamanlar orada yaşayan dünyalar güzeli kız gelmiş ve ona ne olduğunu sormuş. Yaşlı adam önünde gül bahçesi olan bir evi göstererek kızın evlendiğini söylemiş. Bizimki bir zamanlar herkesi reddetmiş olan kızın kocasını pek merak etmiş.

Bir gün gizlenip kocasını evden çıkarken görmüş. Kızın kocası şişman, kel ve çirkin mi çirkin bir adammış. Üstelik zengin bile değilmiş. Çok merak eden adam kocası gittikten sonra evin kapısını çalmış. Kız kapıyı açınca kendini tanıtmış ve neden böyle bir adamla evlenmiş olduğunu sormuş. Kız da ona arkasındaki gül bahçesinden en güzel gülü koparıp getirirse cevabı vereceğini bu arasa tek şartının bahçede ilerlerken geriye dönmemesi olduğunu söylemiş.

Adam da bunun üzerine yüzlerce güzel gülün olduğu bahçede ilerlemeye başlamış. Birden çok güzel sarı bir gül görmüş. Tam ona doğru eğilirken biraz ilerde kocaman pembe bir gül gözüne çarpmış. Tam ona uzanırken daha ilerde muhteşem güzellikte kırmızı bir gül goncası görmüş.
Derken bir de bakmış ki bahçenin sonuna gelmiş ve mecburen oradaki bir gülü koparıp kıza götürmüş. Bahçenin en güzel gülünü getirmesini beklerken kız bir de ne görsün yaprakları solmuş cılız bir gül.

Bunun üzerine adama dönen kız şöyle demiş: " Bak gördün mü? Her zaman daha iyisini bulmak isterken ömür geçer ve sen en kötüsüne razı olmak zorunda kalırsın. Bu yüzden gençlik elden gitmeden elindekiyle yetinebilmeyi öğrenmek gerekir."

TARÇINLI HİNDİSTAN CEVİZLİ KURABİYE
Malzemeler:

1 yumurtanın sarısı
1 su bardağı pudra şekeri
1 paket margarin (250 gr)
1 çay bardağı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilin
1 çay bardağı hindistan cevizi
2 yemek kaşığı tarçın
Aldığı kadar un


Üzeri İçin Malzemeler:
1 yumurtanın akı
1,5 çay bardağı hindistan cevizi

Yapılışı:   


Derin bir kabın içinde yumurta sarısı, pudra şekeri, sıvıyağ, eritilmiş margarini, kabartma tozu, vanilin, tarçın ve hindistan cevizini karıştıralım. Bu karışımın üzerine unu yedire yedire dökelim ve kurabiye hamurumuzu elde edelim.   


Hamurdan ceviz büyüklüğünde parça koparalım. Top şeklini verelim, biraz elimizle bastıralım ve önce yumurt akına sonra hindistan cevizine batıralım. Yağlanmış bir fırın tepsisine vaya yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye aralıklı olarak dizelim. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirelim.AFİYET OLSUN.
2 yorum :

  1. kıyır kıyır nefis olmuş canım.ellerine sağlık.sevgiler.

    YanıtlaSil
  2. Harika görünüyorlar. Ellerinize sağlık. Hem hikaye hem kurabiye şahane. Bu kurabiyeyi bende yapardım ama tarçınsız olarak. Birde sizin gibi tarçınlısını deneyeceğim. Tekrar ellerinize emeğinize sağlık.

    YanıtlaSil