Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 Ekim 2013 Pazar

TEFLON TENCEREDE PEYNİRLİ OTLU KEK

MANAV VE KADIN
Orta yaşlı bir kadın mahallede bir manava giderek kocasının çok hasta olduğunu,  çalışamaz duruma düştüğünü ve yedi çocuğu ile birlikte aç kaldıklarını ve yiyeceğe ihtiyaçları olduğunu söyler. Manav ona ters bir şeklide bakarak derhal dükkanını terk etmesini ister. Kadın ailesinin ihtiyaçlarını düşünerek:
"Lütfen efendim. Paramız olur olmaz getirip borcumu ödeyeceğim."
Manav kendisine bir kredi açamayacağını çünkü onun eski müşterisi olmadığını, kendisinde bir hesabının bulunmadığını söyler.
O sırada dükkanın dışında bekleyen bir müşteri ikisinin arasında devam eden konuşmayı dinlemektedir.
İçeriye girerek manava yaklaşır ve "Ben o kadının almak istediklerine kefilim. Ailesinin ihtiyacı olan şeyleri ona ver." der.
Bunun üzerine manav çok isteksiz bir şekilde kadına döner ve "Bir alışveriş listen var mıydı?" diye sorar. Kadın "Evet efendim." der.
Manavda "Tamam. Şimdi onu terazinin şu kefesine koy, Onun ağırlığınca diğer kefeye istediklerinden koyacağım."
Kadın bir an duraklar, sonra başını önüne eğer ve çantasını açarak üzerine birşeyler karalanmış bir kağıt parçasını çıkartır ve manavın kendisine gösterdiği kefeye özenle bırakırken başı hala öne eğiktir.
Manavın ve diğer müşterinin gözleri terazinin kefesine dikilirken hayretle büyümüştür. Manav müşteriye dönerek, kısık bir sesle"İnanamıyorum." der. İnanılacak gibi değildir.
Müşteri manava gülerken manav çoktan diğer kefeye eline geçeni doldurmaya başlamıştır ama nafile, diğer kefeyi yerinden bile kıpırtamamıştır.
Terazinin kefesi artık üzerindekileri alamayacak kadar doldurduğunda çaresiz hepsini bir torbaya doldurarak kadına verir. Şaşkınlıkla üzerinde bir şeyler çizilmiş kağıdı eline alır ve okur. Bir de bakar ki orada bir alışveriş listesi yoktur. Sadece bir dua yazılıdır.
ALLAH'IM
"Neye ihtiyacım olduğunu ancak sen bilirsin.
Kendimi senin ellerine teslim ediyorum."
TEFLON TENCEREDE PEYNİRLİ OTLU KEK
Malzemeler:
3 yumurta
3 kahve fincanı yoğurt
3 çay bardağı un
3 yemek kaşığı zeytinyağı
150 - 200 gr beyaz peynir
15 - 20 dal dereotu
1 paket kabartma tozu
Bir çay kaşığı tuz

Yapılışı:

Hamuru hazırlayacağımız kabımızın içinde yumurtaları ve tuzu çırpalım.
Yumurtaların üzerine yoğurt, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, un, kabartma tozu, dere otu ve peyniri ilave edip tekrar çırpalım.

Ocağımızı harlı ateşte açalım ve tenceremiz ısınırken (ben tencereyi 1 yemek kaşığı yağla yağlamadım) hamurumuzuda tenceremize dökelim ve eşit şekilde yayılması için tencereyi yavaşça sallayalım.


Tenceremizin kapağını kapatalım. Kapağın içerisi buharla dolana kadar harlı ateşte daha sonra orta ateşte pişirmeye devam edelim.


Kekimiz kabarıpta kenarları renk almaya başladığında ters çevirelim. 


Kekimizi yine önce yaptığımız gibi kapağın içerisi buharla dolana kadar harlı ateşte daha sonra içininde tam pişmesi ve yanmaması için kısık ateşte pişirelim.
Arka yüzü de pişen kekimizi servis tabağımıza alalım.AFİYET OLSUN.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder