Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 Nisan 2012 Cuma

SICAK ELMALI KEK (Değişik kek tarifi arayanlar için)

HİÇBİR ZAMAN GEÇ KALMIŞ SAYILMAZSINIZ

Yıllar önce katıldığım bir iletişim kursu sırasında başıma çok değişik bir şey geldi. Öğretmenimiz bizden geçmişte başımızdan geçen ve bize utanç veren, suçluluk ya da pişmanlık duymamıza yol açan her şeyi bir liste haline getirmemizi istedi. ertesi hafta ilk derste de her birimizin listemizdekileri sınıf arkadaşlarımıza yüksek sesle okumamızı istedi. bu, önce hepimize biraz zor geldi, ama bu tür gruplarda başı çekecek bir cesur her zaman bulunur, bilirsiniz. Sınıf arkadaşlarım listelerini okurlarken, benim listem giderek uzuyordu. Üç hafta sonra listemdeki maddelerin sayısı 101'i bulmuştu. Öğretmenimiz daha sonra, hatalarımızı düzeltmemiz, hata yaptığımız insanlardan özür dilememiz ya da hatalı davranmamamızı sağlamak amacıyla, bazı eylem planları yapmamızı ve bunun için de birtakım yollar bulmamızı önerdi bizlere. Listemdeki o kadar insanı yaşamımdan çıkardıktan sonra bunun benim iletişim kurma becerime nasıl yardımcı olacağını merak etmeye başlamıştım.
Bir hafta sonra yanımda oturan bir adam elini kaldırıp, şu öyküyü anlatmaya başladı:
"Listemi hazırlarken lise yıllarımda başımdan geçen bir olay aklıma geldi. Ben Lowa eyaletinin küçük bir kasabasında büyüdüm. Kasabanın çocuklar tarafından hiç sevilmeyen bir şerifi vardı. Bir gece iki arkadaşımla birlikte Şerif Brown'a bir oyun oynamaya karar verdik. Birkaç şişe bira içtikten sonra, bir kutu kırmızı boya bulduk ve kasabanın orta yerindeki su tankının üzerine tırmandık. Tankın üzerine kıpkırmızı boyayla Şerif Browna hakaret dolu yazılar yazdık..Ertesi gün, kasaba halkı gözlerini açtığında tankın üzerindeki yazıları okudu. İki saat içinde, Şerif yazıyı yazanların ben ve iki arkadaşım olduğunu öğrenmiş ve bizi ofisine çağırmıştı. Arkadaşlarım yazıyı kendilerinin yazdıklarını itiraf ettiler, ama ben aralarında olmadığımı dile getirip, yalan söyledim. Hiç kimse de benim de onlarla birlikte olduğumu hiçbir zaman öğrenemedi.
"Yaklaşık 20 yıl sonra, Şerif Brown'ın adı bu listeye girdi. Onun hayatta olup olmadığını bile bilmiyordum. Geçen hafta sonu Lowa Bilgi işlem merkezine telefon ettim. Kasaba halkının listesinde Roger Brown adında biri hala vardı. Telefon numarasını çevirdim. Telefon birkaç kez çaldıktan sonra açıldı ve karşıdaki erkek "Alo" dedi. "Ben Jimmy Calkin.Benim yaptığımı bilmenizi istiyorum." dedim. Bir an bir sessizlik oldu. "Biliyordum." dedi. İkimiz de gülmeye başladık ve aramızda çok hoş bir sohbet geçti. Şerif konuşmasını şöyle tamamladı: "Jimmy, senin için hep üzüldüm, biliyormusun. Çünkü arkadaşların yaptıklarını itiraf ederek rahatladılar, ama sen bu yükü onca yıl hep sırtında taşıdın. Beni aradığın için sana teşekkür etmek istiyorum...senin adına."
Jimmy listemdeki 101 maddeyi temizlememde bana esin kaynağı oldu. Bu iş yaklaşık iki yılımı aldı, ama benim için bir sıçrama tahtası ve kariyerimde anlaşmazlıkları çözen bir insan olmamda bana esin kaynağı oldu. Ortaya çıkan anlaşmazlık, kriz ya da durum ne denli güç olursa olsun, geçmişteki hataları düzeltmek ve sorunlara bir çözüm olmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız.
ALINTIDIR.

SICAK ELMALI KEK

Malzemeler:
3 yumurta
2 su bardağı şeker
¾ su bardağı sıvı yağ
4 yemek kaşığı süt
1 paket kabartma tozu
3 elma
1 tutam tuz

Üzeri İçin:
1,5 su bardağı şeker
6 yemek kaşığı süt
25 gr margarin

Yapılışı:

Un, kabartma tozu ve tuzu elekten geçirelim. Derin bir çırpma kabının içinde yumurta ve şekeri krema kıvamına gelinceye kadar çırpalım. Sıvı yağ ve sütü ekleyip, çırpalım. Çırpmaya devam ederken elekten geçen unu yavaş yavaş ekleyelim. Karışımı yağlanmış kek kalıbımıza dökelim. Elmaların kabuğunu soyup, elmayı 4'e bölelim ve çekirdeklerini çıkaralım. Çekirdeklerini çıkardığınız dilimleri ince ince dilimleyelim ve kek hamurunun üzerini dilimlerle kaplayalım. Önceden ısıtılmış fırında 175ºC'de 10 dakika pişirelim. Fırının derecesini 100oC'ye indirip pişirmeye devam edelim. Pişmesine yakın bir buçuk su bardağı şekeri, yağı ve sütü ocağa koyun, 10 dakika karıştırarak pişirelim. Keki fırından çıkardığınız zaman, üzerini tamamen kaplayacak şekilde karışımı dökelim. Sıcak olarak servis yapalım.

                                                                AFİYET OLSUN.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder