Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 Nisan 2012 Salı

ŞARLOT


Bende gerçekte ne kadarda fakirmişim. Bu durumumu aşağıdaki yazıyı okuyunca anladım.
ASIL FAKİRLİK
Günlerden bir gün bir baba ve zengin ailesi oğlunu köye götürdü. Bu yolculuğun tek amacı vardı, insanların ne kadar fakir olabileceklerini oğluna göstermek. Çok fakir bir ailenin çiftliğinde bir gece ve gün geçirdiler.
Yolculuktan döndüklerinde baba oğluna sordu,
- İnsanların ne kadar fakir olabildiklerini gördün mü?
- Evet!
- Ne öğrendin peki?
Oğlu cevap verdi,
- Şunu gördüm: Bizim evde bir köpeğimiz var, onlarınsa dört. Bizim bahçenin ortasına kadar uzanan bir havuzumuz var, onlarınsa sonu olmayan bir dereleri. Bizim bahçemizde ithal lambalar var, onlarınsa yıldızları. Bizim görüş alanımız ön avluya kadar, onlarsa bütün bir ufku görüyorlar.
Oğlu sözünü bitirdiğinde babası söyleyecek bir şey bulamadı. Oğlu ekledi;
- Teşekkür ederim baba, ne kadar fakir olduğumuzu gösterdiğin için!


ŞARLOT
Malzemeler:

Pastası İçin Malzemeler:
3 su bardağı süt
1 su bardağı şeker
4,5 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı kakao
1 paket vanilya
200 gr kedi dili bisküvisi (1 paket)

Üzeri İçin Malzemeler:
1 paket (poşet) sade krem şanti
1 su bardağı süt

Yapılışı:

Derin bir çırpma kabının içinde yumurta ve şekeri çırpın. Krema yapacağımız tencere içine unu, şekeri, kakoyu koyalım ve iyice karıştıralım. Üzerine sütü ilave edelim (Tüm sütlü tatlılarda şekerle unu karıştırarak bu işlemi yaparsanız topaklanma riskini ortadan kaldırırsınız.) ve kısık ateşte muhallebi kıvamını alıncaya kadar karıştırarak pişirelim. Muhallebiyi çırpma kabına alalım, vanilyayı ekleyelim ve 5 dakika mikserle çırpalım.

Yaklaşık 20 cm çapındaki derin bir cam kabın içini (kolay ters çevrilmesi için) streç film veya yağlı kağıt ile kaplayalım. Kedi dili bisküvilerinin bir tarafını sütle ıslatalım ve ıslak tarafları kaseye gelecek şekilde dizelim. Kasenin içine hazırladığımız muhallebiyi dökelim ve üzerini de kedi dili bisküvilerle kaplayalım. Kasenin üzerini kapatalım ve buzdolabına koyalım.

Ertesi gün veya en az 12 saat dinlendikten sonra buzdolabından çıkarın ve buzluğa dayanıklı bir servis kabının içine ters çevirin. Derin bir çırpma kabının içinde 1 paket sade krem şantiyi 1 su bardağı süt ile kıvamını alıncaya kadar çırpın ve pastanızın üzerine döküp, pastayı kaplayın. Sonra buzluğa koyalım. 4 – 5 saat sonra pastamız donduğunda dışarı çıkaralım ve kışın 5 dakika kadar, yazın ise beklemeden dilimleyerek servis yapalım.

                                                            AFİYET OLSUN.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder