Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 Nisan 2012 Cuma

PATLICANLI TAHİNLİ BÖREK (Değişik börek tarifi arayanlar için)

SEVGİNİN SADECE SÖZÜNÜ EDENLERLE ONU YAŞAYANLAR ARASINDAKİ FARK
Bir gün sormuşlar ermişlerden birine: "Sevginin sadece sözünü edenlerle, onu yaşayanlar arasında ne fark vardır?" Bakın göstereyim demiş, ermiş. Önce sevgiyi dilden gönüle indirememiş olanları çağırarak onlara bir sofra hazırlamış.

Hepsi oturmuşlar yerlerine. Derken tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da derviş kaşıkları denilen bir metre boyunda kaşıklar. "Ermiş bu kaşıkların ucundan tutup öyle yiyeceksiniz" diye bir de şart koymuş. Peki demişler ve içmeye teşebbüs etmişler. Fakat o da ne? Kaşıklar uzun geldiğinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar ağızlarına. En sonunda bakmışlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmışlar sofradan.

Bunun üzerine şimdi demiş ermiş, sevgiyi gerçekten bilenleri çağıralım yemeğe. Yüzleri aydınlık, gözleri sevgi ile gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya bu defa. "Buyurun" deyince, her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp, sonra karşısındaki kardeşine uzatarak içirmiş.

Böylece her biri diğerini doyurmuş ve şükrederek kalkmışlar sofradan işte demiş ermiş, 'kim ki gerçek sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse, o aç kalacaktır. Ve kim kardeşini düşünür de doyurursa o da kardeşi tarafından doyurulacaktır şüphesiz ve şunu da unutmayın, gerçek pazarında alan değil, veren kazançtadır daima.

PATLICANLI TAHİNLİ BÖREK

Malzemeler:
2 adet yufka
1 kg patlıcan
½ çay bardağı sıvı yağ
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

Sos İçin Malzemeler:
4 yemek kaşığı tahin
4 yemek kaşığı sıvı yağ
1 yemek kaşığı susam

Yapılışı: Patlıcanları soyup tavla zarı büyüklüğünde doğrayalım. Bir tencereye patlıcanları, tuzu ve suyu koyalım. Kapağını kapatalım ve kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirelim. Patlıcanlar suyunu çekince içine sıvı yağı ve karabiberi ekleyelim, 1– 2 dakika kavuralım.

Cam bir kasede tahin ve sıvı yağı iyice karıştıralım. Yufkalardan birini tezgaha veya masaya serelim. Üzerinde boş yer kalmayacak şekilde sosu sürelim ve ikinci yufkayı ilk yufkanın üzerine yerleştirerek serelim. Üzerine de patlıcanlı içi eşit şekilde dağıtarak sürelim. Yufkaların kenarını içe katladıktan sonra uzun tarafından sararak kalın bir rulo yapalım. Üstünede kalan sosu sürelim ve susam serpelim. Önceden 175oC'de ısıtılmış fırında yaklaşık 35 – 40 dakika kızarana kadar pişirelim.  Arzu ettiğiniz kalınlıkta dilimleyelim ve ılık olarak servis yapalım.

NOT: Ben bu tarifi aldığımda patlıcanlar közlenerek yapılıyordu. (Eğer közleyerek yapacaksanız usul yine aynı. Közlenmiş patlıcanları tavla zarı büyüklüğünde doğrayın, karabiber, tuz ve sıvı yağı ekleyip 3 - 4 dakika kavurun.) Ama köz tadını, köz kokusunu çevremdeki çok sayıda kişinin sevmediğini de biliyordum (Bu gruba bende dahilim.). Ayrıca ocak üzerinde yapılan közlemeyide sağlıksız buluyorum. Direk gaza maruz kalıyor buda kanserojen madde içermesine sebep oluyor. Ben közleme denildiğinde ya fırında ya da mangalda yapılanı anlarım. Mangal apartman şartlarında olmadığı için, fırında uzun sürede olduğu için, ocak alevinede karşı olduğumuz için annem bir yöntem geliştirdi.

Annemin közlemeye karşı daha pratik bir yol olarak geliştirdiği ve ondan öğrendiğim şekilde; patlıcanları her zaman tencerede, yarım çay bardağı su ve tuzla suyunu çekene kadar karıştırarak pişiriyorum. Pişerken patlıcanlar kendi suyunu saldığı için az su koyuyorum, bu nedenlede kendi suyuyla piştiği için daha lezzetli oluyor. Yani közlemeyle tat aynı fakat o yanıksı kokusu olmuyor. Bu yüzden böreğin tarifini kendimce uyarladım ve daha çok beğenildi.
Tabi tahin ve köz patlıcanın uyumu sizce nasıl olur?, onuda düşünmenizi tavsiye ederim.
Ayrıca tereyağını seviyorsunuz patlıcanları tereyağı ile kavurun, daha lezzetli oluyor.

                                                          AFİYET OLSUN.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder