Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

8 Nisan 2012 Pazar

NAR SAKLAMA VE NAR LEKESİ
NAR SAKLAMA
Ah şu nar… Ayıklaması olmasa ya da daha kolay olsa…  Bazen piyasada satılan nar dökücülerden almayı düşünüyorum ama her şeye alet almaya kalksam evde nereye koyarım diye düşünüp vazgeçiyorum. Aslında en çok annemden öğrendiğim klasik yöntemleri kullanmayı seviyorum.
Narı; ailecek çok faydalı bir meyve olduğunu bildiğimiz ve çokta sevdiğimiz halde tanelerini ayırma sırasında sıçradığı ve lekesi de çıkmadığı için yıllardır eve beyaz taneli nar alıyorduk.  Ama kırmızı meyvelerin ne kadar faydalı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle 3 – 4 senedir kırmızı narda evimize giriyor. Çünkü yöntem çok kolay. Yöntemin adı “Sedef” yani ben. Pazardan gelen narları bir kerede, sıçratmadan, dikkatlice ayıklayıp, bir kaseye koyup, streçleyip ya da saklama kabına koyup buzdolabına koyuyorum.
Ben bu yöntemle buzdolabımda 5 – 6 gün ayıkladığım narlarımı muhafaza ediyorum. Ama bu yöntemi anlattığım kişiler 2 hafta süreyle buzdolabında muhafaza ettiklerini söylüyorlar. Bizde her şey en geç haftalık olarak pazardan alınır. Aslında sebze ve meyveleri taze yiyebilmek için uygunsak haftada 2 – 3 kez pazar alışverişi yaparız.
Unutmadan nar daha uzun süre nasıl saklanır bilemiyorum. Ama derin dondurucuya ayıklanıp konulan narların nasıl eridiğini, sadece çekirdeklerinin kaldığını çevremde yapanlardan gördüm. Kısacası buzluklarda, dondurucularda olmuyor. Hepinize şimdiden afiyet olsun.

Nar lekesi nasıl çıkar?
Resimde gördüğünüz narlarımı ayıklarken o kadar da dikkatli yapmama rağmen nasıl olduğunu anlamadan nar suyuyla irkildim. Birden üstüme, yüzüme nar sıçradı. “Aman Allah’ım! Şimdi buda çıkmaz. Ah nereden aldırdım bu narı?” diye söylenirken elimdeki yarım narı ayıklamayı bitirip, kaselere doldurup, streçledim. Buzdolabına narlarımı kaldırdıktan sonra hemen bluzumu çıkarıp lekelerin üzerine “Ariel leke çıkarıcı jel” döküp katlayıp boş leğene koydum. Yaklaşık bir saat sonra bluzumu sudan çekip deterjandan arındırdım veee dünyalar benim oldu. Daha yeni aldığım ve ikinci kez giydiğim bluzum artık yine lekesizdi.  
NOT: Niyetim marka adı vermek değil ama denediğim leke çıkarıcılarda en güçlü bulduğum leke çıkarıcım beni yine çok mutlu etti.  Nar lekesi zordur. Bu nedenle sizlerle paylaşmak istedim.  

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder