Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

6 Nisan 2012 Cuma

DEV ŞİRKETLERİN AKLA ZİYAN SORULARI...

William Poundstone tarafından derlenen ‘Fuji Dağı’nı Nasıl Taşırsınız?’ adlı kitapta, Microsoft gibi dünyanın en önemli şirketlerine iş başvurusu yapanlara sorulan zor ve hileli bulmacalara yer veriliyor. ODTÜ Yayınları’ndan çıkan ‘Fuji Dağı’nı Nasıl Taşırsınız?’ adlı kitapta yayınlanan örneklere göre, ayda 12 bin iş başvurusunun yapıldığı yazılım devi Microsoft, adaylar arasında en zekileri seçmek için özel olarak hazırlanmış zor bulmacaları soruyor. Wall Street’teki büyük bütçeli şirketler de aynı yöntemle yanıltmalarla dolu bir mülakat süreci hazırlıyor. İşte en iyilerin öne çıktığı sözlü sınavlardan bazı ilginç bulmacalar ve cevapları:


Soru: Sanal Rus ruleti: Wall Street’in yatırım bankalarında kullanılan ilginç bir mülakata katılanlarla sanal Rus ruleti oynanıyor. Altı hazneli toplu tabancanın iki haznesine ardışık iki mermi yerleştirildiği, tetiğin bir kez çekildiği ve silahın patlamadığı belirtiliyor. “İkinci kez tetiği basmadan önce topun bir kez daha döndürülmesi halinde mi, yoksa döndürülmemesi halinde mi silahın patlama olasılığı daha düşüktür?”

Cevap: Genelde ilk akla gelen topun çevrilmesi; ancak bu durumda merminin patlama oranı 4/6 veya 2/3. Doğru cevap topun çevrilmemesi. Çünkü, mermiler ardışık yerleştirildiği için dört boş hazne arka arkaya, kalan üç boş haznenin üçü için, bir sonraki hazne de boş olacak. Bir boş haznenin sonrasında ise iki mermiden biri var. Yani topu çevirmezseniz hayatta kalma şansınız 3/4. 3/4 ihtimal, 2/3’ten daha büyük.

Soru: Kanalizasyon kapağı niye yuvarlaktır?

Cevap: Kare şeklindeki bir kanalizasyon kapağını düşeye yakın bir pozisyona getirip biraz döndürürseniz, deliğin içine kolaylıkla girer. Bir yuvarlak ise aksine her yönden eşit bir çapa sahiptir. Deliğin ağzının birazcık dar olması, nasıl tutulursa tutulsun kapağın içeri düşmesini kesin olarak engeller.

Soru: “Bir koridorda, üç elektrik düğmesi var ve bunlardan birisi uzaktaki bir odanın ampulünü aydınlatıyor. Odaya bir kez girerek doğru düğmeyi nasıl bulunuz?”
Cevap: Düğmelere 1, 2 ve 3 diyelim. 1’i açın. 10 dakika bekleyin ve 1’i kapatıp 2’yi açın. Hemen odaya gidin. Eğer ampul yanıyorsa doğru düğme 2’dir. Yanmıyorsa ama ısınmışsa 1’dir. Yanmıyor ve soğuksa 3’tür.

Soru: Doğru kapı testi: Bulunduğunuz odada iki kapı var ve birisi çıkış kapısı. Çıkış kapısının hangisi olduğunu bilen görevlinin yalancı mı yoksa doğrucu mu olduğunu bilmiyorsunuz. Buna rağmen hangi soruyu sorarsanız, her ihtimale rağmen doğru kapıyı bulursunuz?

Cevap: Doğru soru, “Eğer size görüşme odasına çıkan kapının bu olup olmadığını sorsam, evet der miydiniz?” Eğer görevli yalancıysa, doğru kapının tam tersini söyleyecektir. Eğer güvenilir bir görevliyse de doğru olanı söyleyecektir. Böylece görevlinin doğrucu mu yoksa yalancı mı olduğunu bilmeseniz de doğru kapıyı bulursunuz.
ALINTIDIR.

1 yorum :

  1. Çok ilginç sorular. Gerçekten işe alım için hem orijinal hemde matematiksel zeka ön planda.
    Paylaşım için teşekkürler. Saygılar.

    YanıtlaSil