Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

12 Nisan 2012 Perşembe

DARDAR PİLAVI ve HİKAYESİ

Eski zamanların birinde bir kadının çocuğu kaybolmuş. Aradan günler geçmiş. Çocuğu ne gören olmuş nede bilen.Kadın üzüntüsünü günlerine gecelerine eş etmiş. Bir gece düşünde çocuğunun deniz kıyısında tek başına oturur görmüş. O anda yanında ak sakallı yaşlı bir adam belirmiş. Kadına
"Merak etme hanım .Çocuğun sağdır. Üç gün sonra yanında olacak." demiş.
Kadın gördüklerine çok sevinmiş. Yaşlı adama sormuş:
"Dile benden ne dilersen. Sana ne vereyim?" demiş .
Yaşlı adamda "Bana bol mercimekli, bol soğanlı bulgur pilavı yaparsan makbülümdür." demiş.
Kadın düşündeki adama nerede oturduğunu sormuş. Adam da;
"Benim yurdum yoktur. Sen yaptığın pilavla insanları toplayıp yedir. Sonra da bana duayı gönder. Her kimin ne haceti varsa karşılamaya hazırım." demiş.
Kadın düşünde gördüklerinden etkilenmiş.Sabah kalkar kalkmaz bir kazan bol soğanlı, bol mercimekli pilav pişirmiş. Gelip gidene yedirmiş. Gelmeyenlerin ayaklarına götürmüş. Oğluda söylendiği gibi üç gün sonra gelmiş.
O günden sonra bir dileği olanlar Abu Dardar Dedeye pilav adamaya başlamışlar. Tören sırasında konuşmamak temel kuralmış. Yasini Şerif okunana kadar dileği olan kadın pilavı pişirmeye başlarmış. Yasin okunurkende adak mumu yemek yenilecek yerin ortasına getirilip yakılırmış. Mum tamamen bitene kadar söndürülmezmiş. Pilav pişene kadar kadar Yasini Şerif'te bitmiş olurmuş. İçeriye getirilen pilav yenmeye başlamadan önce adak sahibi orda bulunanlara birer mum verirmiş. Mum alanlar dilek tutarlarmış. Sonrada herkes yiyeceği miktarda pilavı tabağa koyup tabağındakilerin hepsini yermiş. Sofrada pilav ve ayrandan başka hiçbirşey yenmez ve içilmezmiş. Pilav evden dışarı çıkmazmış. Mum alanların dilekleri gerçek oluncada o kişilerde Dardar Pilavı pişirip komşu veya arkadaşlarını çağırırmış.

 
23 Mart Cuma
Dardar pilavı Cuma günü sela ile ezan arasında yapılan bir duadır. Başka zaman yapılmıyor. 
İşte bizde bir dardar pilavı sofrasında mumsuz olarak dilediğimiz dileğimiz gerçek olunca dardar pilavına komşularımızı çağırdık.  Sela ile ezan arasında Yasini Şerif, Mülk, Nebe ve Cuma surelerini okurken pilavımızı da pişirdik ve dua bitincede ayranla birlikte sofraya getirdik.
Bazıları mum yakarak bu pilavı yaparken bazıları mumsuz yapıyor. Bizde eğer mum veren olursa mumu alıp dileğimiz olunca evde mumu yakıyoruz ama kimseye mum vermiyoruz. Mum kısmı gereksiz bir kısım  gibi düşünüyoruz. Buradaki önemli nokta toplanıp dua etmek diye düşünüyoruz. Unutmadan dileklerimizi hep ALLAH'tan diliyoruz. Sonrada toplanıp dua edip pilav yiyiyoruz.
Dardar pilavı darda kalan insanlara ALLAH tarafından hızırın gelmesi ve şükür için dua ile herkesin kesesine uygun mercimekli, soğanlıve zeytinyağlı bulgur pilavı ile ayranın yenmesi diye tanımlanabilir. İnanç kısmı kişiden kişiye değişmekle birlikte çevremde inanmadığını söyleyip "Öylesine dilek dilediydim, dileğim oldu." diyerek Dardar Pilavlarına katıldığım kişilerde oluyor. Bir kere dileyen ve dileği olan Dardar Pilavından bir daha vaz geçemiyor. 
İşte bu mercimekli, bol soğanlı, zeytinyağlı bulgur pilavının tarifi:
DARDAR PİLAVI
Malzemeler:
3 su bardağı pilavlık bulgur
5 su bardağı su
1 su bardağı haşlanmış yeşil mercimek
4 - 5 adet iri kuru soğan
1 çay bardağı zaytinyağı
Tuz
Yapılışı:


Soğanlar yemeklik olarak doğranır ve zeytinyağında pembeleşene kadar kavrulur.

Pişen soğanların üzerine su ilave edilip suyun kaynaması beklenir veya sıcak su eklenir.
Suyumuz kaynayınca tencereye tuzumuzu ve bulgurumuzuda ekleyip karıştırıp, tencerenin kapağını kapatıp, ocağı kısalım. Bildiğimiz gibi suyunu çeken kadar pilavımızı pişirelim.

Pişen pilavımızın üzerine haşlanmış yeşil mercimeklerimizide ilave edelim.

Pilavımızı karıştıralım.

Tenceremizin kapağını kapatıp, ocağımızıda kapatalım. Pilavımızı demlenmeye bırakalım.  

Duamız bitipte pilavımızda demlenince servis tabağına aldığımız pilavımızı soframıza götürebiliriz.


HERKESİN İYİ DİLEKLERİNİN GERÇEK OLMASI DİLEĞİYLE
                                                                           AFİYET OLSUN.

                              
                                                            

1 yorum :

  1. Bizde bu pilavı sizin gibi yaparız. İnanana tabiki herşeyi veren Allahtır kısa sürede dileğin gerçekleşir. Dileği olan yapsın. Darda kalana Allah hemen yardım ediyor. Allah hepimizin dileklerini kabul etsin.

    YanıtlaSil